בדיקות

בדיקת עיניים מקיפה

בדיקת עיניים מקיפה כוללת בראש ובראשונה התייחסות לבעיות הקשורות לראייה, עליהן מתלונן המטופל. הוא יישאל על בריאותו הכללית ועל ההיסטוריה הרפואית של עיניו וראייתו, ותבוצע מדידה של מרשם משקפיו (אם יש כאלה) ושל הלחץ התוך-עיני.

מטרת הבדיקה היא שמירה על בריאות העין ואיתור מחלות, והיא מבוצעת באמצעות עזרים טכנולוגיים שונים. רצוי להביא לבדיקה את המשקפיים או עדשות המגע בהן משתמש המטופל וכן תרופות קבועות אותן הוא נוטל.

מומלץ לבצע בדיקת עיניים מקיפה לפחות אחת לשלוש שנים, בהתחשב בגילו של המטופל, מצב ראייתו ובריאותו הכללית והאם הוא סובל ממחלות המשפיעות על העיניים, כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ואחרות. למטופלים הסובלים ממחלות עיניים כגון גלאוקומה, רטינופתיה סכרתית או ניוון מקולרי מומלץ לבצע בדיקת עיניים בתדירות גבוהה יותר, בהתאם להנחיות רופא העיניים המטפל.

צילום קרקעית העין

מרפאתו של ד"ר נח'ול נח'ול מצוידת במכשור מתקדם, הכולל בין היתר את מצלמת הרשתית המתקדמת, אשר מאפשרת פענוח מדויק ומעקב אחר ממצאים שונים ברשתית ובעצב הראייה, כמו חסימה ורידית, ניוון הרשתית או סיבוכים הנובעים ממחלת הסכרת. הבדיקה אינה פולשנית ואינה כרוכה בכל כאב או אי נוחות.

צילום OCT מקולה ועצב הראייה

OCT או בשמו המלא Optical Coherence Tomography היא בדיקה בלתי פולשנית המאפשרת לרופא לצפות בשכבות הפנימיות של רקמת העין ובעצב הראייה, ולעמוד על מצבן. שיטת הדמיה זו, המבוססת על גלי אור, מדגימה את השכבות השונות של  הרשתית. כך יכול הרופא למדוד את עובי הרשתית ומצבה ולזהות מחלות שונות או נזק לעצב הראייה. השיטה משמשת לא רק לאבחון, אלא גם למעקב אחר התקדמות המחלות ותגובת העין לטיפולים השונים.

כיצד מתבצע צילום OCT

צילום OCT אורך דקות ספורות בלבד ומבוצע בישיבה ללא תזוזה מול מכשיר הבדיקה, כשהסנטר והמצח של הנבדק צמודים למכשיר. הבדיקה אינה מצריכה כל מגע עם העין עצמה, ולכן אינה כרוכה בכאב או אי נוחות כלשהם.

המטופל יסתכל על נקודה מסוימת למשך דקות בודדות, קרן אור תצלם את הרשתית או עצב הראייה והתוצאה תופיע באופן מיידי. הפענוח גם הוא מבוצע באופן מיידי והמטופל מקבל הסבר מפורט על הממצאים. בחלק מהמקרים אין צורך בהזלפת טיפות להרחבת האישונים, אך במקרים בהם הדבר נדרש, יחווה הנבדק טשטוש בראייה למשך מספר שעות, ולכן יש להגיע לבדיקה עם מלווה. הצילום אינו כרוך בקרינה ואינו מסוכן לעין. ניתן לבצעו בכל מצב, כולל במהלך הריון.

אילו בעיות ומחלות יכול צילום OCT לאבחן?

צילום OCT מקולה יכול לאבחן מחלות רשתית שונות, וביניהן: חסימה ורידית, חור מקולרי, DME (בצקת מקולרית על רקע סכרת), AMD (ניוון מקולרי תלוי גיל), ERM (ממברנה אפירטינלית) ועוד.צילום OCT של עצב הראייה מאבחן בעיות הגורמות להפעלת לחץ על עצב הראייה, בצקת של עצב הראייה, גלאוקומה ועוד.

צילום מקטע קדמי

צילום מקטע קדמי באמצעות מצלמה מתקדמת משמש להערכת החלק הקדמי של העין, כולל עפעפיים, לחמית, קרנית, קשתית ועדשה. הצילום מהווה כלי חשוב מאוד לאבחון, אך יותר מכך, הוא חשוב להסבר והדגמת הממצאים למטופל. בנוסף, הצילומים נשמרים ומשמשים למעקב עתידי אחר המחלה. הצילום מבוצע במכשיר מיוחד, שבו הנבדק מניח את ראשו, כשהרופא יבקש ממנו להסתכל על נקודה מסוימת ולעקוב אחריה במשך כמה דקות. מדובר בבדיקה בלתי פולשנית שאינה כרוכה בכאב כלשהו.  

במקרים מסוימים תידרש הזלפת טיפות להרחבת אישונים, דבר שיגרום לטשטוש בראייה למשך מספר שעות. במקרים אלה יש להגיע לבדיקה עם מלווה.

דילוג לתוכן